החשיבות של ביטוח אחריות מקצועית

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

 ביטוח אותו רוכש בעל מקצוע כדי לכסות עצמו במקרה שידרש לשלם פיצוי בעקבות נזק שגרם למטופל או ללקוח. אנחנו כאן כדי להסביר לכם מדוע ביטוח אחריות מקצועית הוא חובה לכל בעל מקצוע חופשי.

לפעמים החיים מסובכים

גדי ישב על ספסל הנאשמים ולא היה לו מושג מנין הוא ישיג את הסכום שפסק השופט. הוא בסך הכל עשה את עבודתו – ניתח את האדם הזה – האם זו אשמתו שהניתוח לא הצליח? גדי הוא מנתח מצליח בבית החולים, אך לפני כשנה ניתוח שהוא ביצע גרם נזק למטופל. תביעה הוגשה, וגדי החל בהליך משפטי ארוך ויקר. בסיום ההליך גדי נמצא אשם, וכעת הוא צריך לגייס את הכסף כדי לשלם פיצויים.

פוליסת ביטוח אחריות מקצועית הייתה יכולה להפוך את ההליך לקל הרבה יותר, אבל גדי מעולם לא חשב לעשות ביטוח שכזה. הוא עבד בבית החולים בלי הרבה דאגות, וחשב את מה שכולם חושבים 'לי זה לא יקרה'.

 

מה זה ביטוח אחריות מקצועית?

בעלי עסקים עלולים לגרום נזק ללקוחות שלהם, במקרה כזה הם עלולים להתמודד עם תביעת נזיקין. מטרתו של ביטוח אחריות מקצועית לבטח את בעל המקצוע במקרה שיגרם נזק ללקוח. כך לדוגמה, עורך דין עלול לבצע את תפקידו בצורה שתגרום נזק ללקוח, בעקבות זאת הלקוח עלול להגיש תביעה כנגד עורך דינו. אם לעורך הדין הנתבע יש ביטוח אחריות מקצועית, חברת הביטוח תהיה זו שתשלם את הנזק.

קיימים סוגים רבים של ביטוח אחריות מקצועית, והם משתנים על פי המקצוע של המבוטח ועל פי התנאים שנקבעים בהסכם. ביטוח עשוי לכסות נזק לצד שלישי, לכסות את ההוצאות המשפטיות ועוד. הביטוח הזה לא מתאים רק לרופאים או עורכי דין, דירקטוריונים וכל בעל מקצוע יכול למצוא בו סעד. אדריכל עלול לגלות רשלנות בתכנון בית, מהנדס חשמל עלול לגרום לתקלה בחשמל וטבח עלול להגיש אוכל מקוקלקל. למעשה, אין בעל מקצוע שחסין מפני תביעת נזיקין, וביטוח אחריות מקצועית היא הדרך לבטח עצמך, ולחסוך בעיות בהמשך.

פוליסת הביטוח שכל בעל מקצוע חייב

פוליסת ביטוח חובה לכל בעל מקצוע

 

יותר ויותר תביעות

אם תעיפו מבט על הסטטיסטיקה של תביעות הנזיקין בישראל תגלו עלייה מתמדת של הגשת תביעות נזיקין. אמנם המצב בארץ לא דומה למצב בארה"ב, שם מוגשות מספר גבוה מאוד של תביעות, אולם הוא גם לא נמוך בכלל. אתה כעובד מקצועי חייב להכיר את הסטטיסטיקה הזו, ואת האפשרות להתמגן בעזרת ביטוח.

הגידול בהגשת תביעות נובע משני גורמים מרכזיים. ראשית, הציבור נהיה מודע יותר לאפשרות להגיש תביעה, ובוחר לנצל אותה. מקבלי השירותים בעולם המערבי מודעים לטיב השירות לו הם זכאים, והאפשרות להצליב מידע ולקבל שפע של מקרים ודוגמאות באינטרט גורם לכך שמוגשות המון תביעות. אם נותן השירות התרשל, הניזוק לא יהסס להגיש תביעה. במקביל לעלייה במודעות ובמספר התביעות המוגשות, בתי המשפט נוטים כיום להטיל את האחריות לרשלנות על בעל המקצוע. בית המשפט מעדיף את הצד של הלקוח הניזוק, ובעל המקצוע נאלץ לשלם. כך הציבור מבין שמשתלם להגיש תביעות, ומגיש יותר ויותר כאלה.

אתה כבעל מקצוע חייב לקחת את גורלך בידיך. אם תמתין במקום ללא ביטוח, אתה עלול לספוג תביעה בזמן שאתה לא מבוטח. תביעת פיצויים עלולה להיות על סכום גבוה מאוד, וההליך המשפטי הנלווה יהיה ארוך, מתיש ויקר. על ידי רכישת פוליסת ביטוח מתאימה תוכל לישון בשקט ולדעת שאתה מוגן.

 

זהירות, פשיטת רגל

פשיטת רגל נשמעת כמו משהו רחוק שלא יכול לקרות לך, אבל אם תוגש נגדך תביעה בזמן שאתה לא מבוטח פשיטת רגל היא בהחלט אופציה. הוצאות המשפט, הפסד ימי עבודה והפיצויים שתידרש לשלם, כל אלה יאמירו לסכום גבוה מאוד שיהיה לך קשה להתגבר עליו.

 

מי חייב פוליסת ביטוח אחריות מקצועית?

פוליסת ביטוח אחריות מקצועית נועדה לעובדים מקצועיים, כאשר הדגש הוא על אנשים שעובדים מול הציבור. בדרך כלל מדובר בבעלי מקצועות חופשיים, וביניהם אנשי רפואה מכל הסוגים- רופאים, מנתחים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים; מטפלים פרא רפואיים; מאמנים ומדריכי כושר; עורכי דין וכל מי שעובד עם קהל ועלול להיות חשוף לתביעה.

 

תקופת הכיסוי

אחד הנושאים החשובים ברכישת ביטוח אחריות מקצועית הוא תקופת הכיסוי. אם אתם כבר עוסקים במקצוע שלכם, והחלטתם לרכוש ביטוח עליכם לשים לב מהי תקופת הכיסוי שמוגדרת בביטוח שאתם רוכשים. חלק מהביטוחים יתחילו רק מרגע רכישת הפוליסה, אולם ביטוחים אחרים יכסו רטרואקטיבית גם את השנים שקדמו לרכישה. ביטוח רטרואקטיבי יכסה בדרך כלל נזקים שאירעו לפני תחילת הפוליסה רק בתנאי שהנזק לצד ג' לא היה ידוע בזמן רכישת הביטוח.

 

תשלום חודשי קבוע, או לשלם הכל בבום

אם אתה עוסק במקצוע חופשי ובא במגע עם ציבור לקוחות אנושי רב אתה עשוי לספוג תביעה במהלך השנים. אנחנו לא חסינים מפני טעויות והתביעה יכולה לבוא אחרי שנה, שנתיים או 30 שנה, אבל כנראה שהיא תגיע.

פוליסת ביטוח אינה דבר יקר, ובתשלום חודשי קבוע אותו אתה כלל לא תרגיש תוכל לקנות שקט נפשי לשנים רבות. יתכן שתרכוש ביטוח וכלל לא תיצטרך להפעיל אותו, אבל כאשר תוגש נגדך תביעה אתה תהיה מוכן.

אנחנו חיים את חיינו, עובדים במקצוע שלנו, ולא חושבים שהשמים יכולים ליפול פתאום. אתה חייב להבין שתביעת נזיקין שבאה כאשר אתה לא מבוטח תערער את המקום הבטוח שלך בעולם. ההתמודדות עם המשפט ועם ההוצאות הגדולות הנלוות אליו עלולות לערער גם את האנשים החזקים ביותר, ובעזרת ביטוח אחריות מקצועית תוכלו להיות מוכנים לכל תרחיש.

פוליסת ביטוח אחריות מקצועית בכיוון הנכון

הפוליסה שמכוונת אותך לדרך בנכונה

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *