השינוי שיבוא בזכות פרוייקט education cities (ערי חינוך)

בעולם מחלחלת ההבנה שאנחנו עומדים בתחילתו של עידן חדש, ושדרוש שינוי משמעותי בתחום החינוך. את השינויים האלה מבקש ארגון education cities לקרב.

פרויקט Education Cities הוא יוזמה של ארגון ערי חינוך, ששם לו מטרה להביא לשינוי בתפיסה החינוכית במוסדות הלימוד ובחברה. הארגון נוסד על ידי יעקב הכט ורם שמואלי מתוך מטרה לחולל שינוי חברתי מערכתי בערים, ולהתאים את החינוך לעולם בו אנו חיים.

בבסיס הפעולה של הארגון עומדת התפיסה שהעולם עובר מפרדיגמת פירמידה לפרדיגמת רשת. אם בעבר החינוך התבסס על העברת מידע למורים, ומהם לתלמידים, כמו במשפך או פירמידה, הרי שבעידן המידע בו אנו חיים כיום יש צורך ביותר מזה. בעבר האמינו שהעברת המידע תספיק כדי ליצור אדם שלם, אולם בתפיסה החדשה המידע לא רק עובר, אלא גם מקבל צבע מיוחד מכל אחד דרכו הוא עובר. כאשר הידע עובר למורה וממנו לתלמיד, הוא מקבל את המטען המיוחד לכל אחד מהם. דרך הקשרים בין המורים לתלמידים, בין המורים למורים, ובין התלמידים לתלמידים נוצרים חיבורים מיוחדים ופיתוחים לא שגרתיים.

זוהי רשת של קשרים וחיבורים, עליה העולם עתיד להתקיים. ארגונים שימשיכו לחנך על בסיס פרדיגמת פרמידה פשוט לא יתאימו לעולם המתפתח. ארגון ערי חינוך מתבסס על פיתוח ויישום של חדשנות חינוכית כדי לעבור לעולם החדש.

אתר הפרוייקט

פרויקט ערי חינוך

תכנית הדגל של הארגון נקראת education cities, ומטרתה להנחיל לקהילה ולמוסדות הלימוד את הערכים עליהם מיוסד הארגון. התכנית היא למעשה פלטפורמה שמטרתה להעצים את היחיד, ומתוך כך גם את הכלל, וכך ליצור חברה בריאה ויוצרת יותר.

התכנית הופכת את העיר לבית ספר אחד גדול, כאשר כל המוסדות המצויים בעיר שותפים למהלך. קבוצות ספורט, מוזיאונים, בתי ספר, תנועות נוער ואחרים, כולם שותפים לפרויקט כדי להניע את העיר קדימה. במסגרת התכנית נוצרים מרחבים של מפגש ושיתוף פעולה בין שלל הגורמים, כך מתפתח שינוי חיובי ומשמעותי.

 

מה השינוי שיבוא?

תכנית ערי חינוך לא מתקיימת בחלל ריק, אלא במרחב העירוני. מטרת התכנית להביא לשינוי משמעותי בעיר, גם בתחומי החינוך, וגם בתחומים נוספים. מתוך תפיסת מערכת החינוך בעיר ככלי מרכזי בהליך הפיתוח שלה, יבואו מספר שינויים.

 

שינוי בתפיסת החינוך

אנחנו רגילים לחשוב על בית הספר כמרחב נפרד בו נמצאים הילדים בשעות הלימודים. התלמידים נמצאים שם בשעות הבוקר והצהריים, ואחר כך הם חוזרים לבתיהם. אחר הצהריים הם משחקים עם חברים או הולכים לחוגים, אבל הם לא נמצאים במרחב לימודי. זה אולי המצב אליו אנחנו רגילים, אך תכנית education cities תביא לשינוי של התפיסה הזו.

במסגרת הפרויקט נסתכל על העיר כעל בית ספר אחד גדול. עיר שהיא עיר חינוך היא רשת חברתית לימודית ששמה לה דגש לפתח את הפרט ואת הכלל. הלמידה לא מתרכזת רק בבית הספר, והעיר כולה שותפה לתהליך חינוכי. כמובן שהילדים זוכים לחינוך, אבל העיר כולה נחנכת אל תוך העולם הרשתי החדש, ולומדת לפעול בו. ילד שנמצא בעיר חינוך, יהיה שותף לתהליך למידה גם בזמן שהוא לא בבית הספר.

חינוך ילדים

שיפור תפיסת החינוך לעתיד טוב יותר

שינוי מקומי

חלק יסודי בתכנית ערי חינוך נשען על היחס שבין הפרט והכלל. התכנית שמה לה מטרה לפתח את הפרט דרך הכלל ואת הכלל דרך הפרט, ועל ידי התבוננות בסיפור המקומי של העיר, הבנה ומינוף שלו ניתן ליצור שינוי מקומי משמעותי.

השינוי המקומי מתרכז בהבנת הסיפור המקומי, והפנמה שלו על ידי התושבים. עיר בעלת סיפור ייחודי היא עיר חזקה יותר, ובעלת תושבים חזקים יותר. כך על ידי שינוי מקומי של העיר משתנים גם התושבים.

 

חדשנות מקומית

פרויקט בעל תפיסה חדשנית חייב להוביל גם לשינוי בתפיסת החדשנות המקומית. התכנית מהווה זרז לחיבור העיר לגישות חדשניות במגוון תחומים ונושאים. חדשנות חינוכית תבוא לידי ביטוי במוסדות הלימוד בעיר, ובפעילויות שמתרחשות מחוץ ללימודים. חדשנות טכנולוגיות תבוא לידי ביטוי בשימוש בטכנולוגיות חדשניות כדי ליצור שינוי בפעילויות המתרחשות בעיר. חדשנות אורבנית תבוא לידי ביטוי בשינויים משמעותיים במרחב האורבני.

 

שינוי בקשרים הבין אישיים

כדי להביא את התכנית אל הפועל יקבעו יעדים ויסומנו מטרות, אולם הללו לא יצליחו לצאת אל הפועל ללא השתתפות של כלל תושבי העיר. מעגלי שיח, ערבי היכרות וחשיבה משותפת, כל אלה הן הדרכים להגות במטרות, ובסופו של דבר ההוצאה אל הפועל תתבצע באמצעות שיתוף פעולה. הקשר האישי ושיתוף הפעולה הם תנאי יסודי להצלחת המהלך, וכל הגורמים המשתתפים חייבים לקחת חלק באופן אקטיבי.

שיתוף הפעולה בין כלל תושבי העיר, ומערכותיה השונות יביא להיכרות מעמיקה יותר בין כלל אנשי העיר. האנשים השותפים למערכת הקשרים הזו יביאו לשינוי אמיתי לעיר, שיתבטא גם ביחסי שכנות טובים יותר בין האנשים השונים.

 

בירור עירוני

כחלק מהתהליך יתבצע בירור ומיפוי עירוני. לא מדובר במיפוי קווי הביוב או חיפוש דרכי קיצור ברחובות העיר, אלא מיפוי ובירור של החוזקות של העיר. כמובן שבמהלך הפרויקט יושם דגש על הנקודות שצריכות חיזוק, אולם חלק משמעותי בתהליך יכלול דווקא חיפוש של נקודות החוזק מהן אפשר להיבנות. הבירור הזה יחשוף לתושבי העיר את החוזקות של עירם ויאפשר להם לעשות בהן שימוש לטובת העיר ולטובת עסקיהם.

פרויקט education cities שם לו למטרה להוביל שינוי אמיתי בתפיסת החינוך בבית הספר ובמרחב הציבורי. מתוך תפיסת החוזקות והחולשות של העיר, ומתוך הבנה שהעולם עובר לפרדיגמת רשת נוכל ליצור שינוי מרענן ואמיתי שיוביל את התלמידים, את המורים, את העיר, ואת העולם למקום טוב הרבה יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *